Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Radyo ve Televizyon Programcılığı (Türkçe)

Program İçi Seçmeli Dersler

RTV 215 Güzel Konuşma Sanatı

Bu ders ses, diksiyon ve hızlı okumayı içermektedir. 

 

RTV 217 Ses Tasarımı

Bu derste, ses tasarımının tarihçesi ve gelişimi, sesin fiziksel özellikleri, seçilen program üzerinden ses kayıt ve kurgu teknikleri, ses efekleri, miks ve çıktı alma gibi konular işlenecektir.

 

RTV 220 Grafik Animasyon

Bu ders, Televizyon ve sinemaya yönelik program/Dizi/Film gibi yayınlarda kullanılabilecek band reklamların hazırlanması, fragman ve teaser gibi içeirkle rile de yayınlara ait tanıtım videosunun hazırlanmasına ait teoriki teknik ve uygulamalı derstir.

 

RTV 222 Basın ve Belgesel Fotoğrafçılığı

Bu derste, basın ve belgesel fotoğrafçılığı ile ilgili tarihsel, teorik, etik ve teknik bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler ışığında basın ve belgesel fotoğrafının önemi ve etkileri tartışılarak, belgesel proje uygulamaları yapılacaktır.

 

RTV 223 Film Eleştirisi

Bu ders film eleştirisi yöntemlerinden tarihsel eleştiri, auteur eleştiri, göstergebilimsel eleştiri, sosyolojik eleştiri, ideolojik eleştiri, psikanalitik eleştiri ve feminist eleştiri gibi yaklaşımlar ile bu yaklaşımlar doğrultusunda filmlerin izlenmesi ve çözümlenmesini içermektedir.

 

RTV 230 İnternet Yayıncılığı

İnternet yayıncılığının temel ve teknik kavramları öğrencilere öğretilecektir. Ders kapsamında öğrenciler haber içerikleri oluşturup (metin, video, fotoğraf vb.), haber sitesi üzerinde bu içerikleri yayınlayacaklardır.

 

RTV 240 Kurumsal İletişim

Kurumsal iletişime yönelik temel kavramlar, kurumların farklı paydaşlarına yönelik olarak değişik amaçlarla gerçekleştirdikleri iletişim çalışmaları ve bu çalışmalarda göz önünde bulundurulması gereken temel ilkeler ele alınmaktadır.

 

RTV 250 Haber Yazımı Atölyesi

Gazetecilik ve haberciliğin temel ve etik kavramları, haber oluşturma ve yazma süreçleri öğrencilere öğretilecektir.

 

RTV 260 Sosyal Sorumluluk

Bu ders ile insan haklarına, sosyal konulara ve sosyal çevrelerine duyarlı, sorumlu bireyler olmalarına katkıda bulunmak; sivil toplum kuruluşlarına katılımlarını teşvik etmek; genel olarak bir topluluk yaşamının gelişmesine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.