Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Radyo ve Televizyon Programcılığı (Türkçe)

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı’nın amacı nedir?

Cevap: Programın amacı radyo ve televizyon yayıncılığının esaslarını öğrenciye aktararak, nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak ve programcılıkla ilgili sorunların çözümüne katkı sağlayabilecek, stüdyo sistemleri bilgisine sahip personel yetiştirmektir. Teorik eğitimle birlikte yürütülen uygulamalı eğitimle radyo ve televizyonculuk alanlarında nitelikli eleman yetiştirilmesi temel hedefler arasındadır.

 

Soru: Programın puan türü nedir?

Cevap: Programın puan türü TYT'dir. Konu ile ilgili bilgiye ÖSYM kılavuzlarından ulaşılabilir.

 

Soru: Hangi dersler verilmektedir?

Cevap: Öğretim programına http://rtv.ieu.edu.tr/tr/curr linkinden ulaşılabilir.

 

Soru: 4 yıllık programlara geçiş olanakları nelerdir?

Cevap: Mezunlarımız arzu ettikleri takdirde ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na katılarak fakültelerin, Basın ve Yayın,  Film Tasarımı, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim, İletişim Bilimleri, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim,  Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo ve Televizyon, Radyo, Televizyon ve Sinema, Sinema ve Televizyon, Televizyon Haberciliği ve Programcılığı, Yeni Medya, Reklamcılık, Grafik Tasarımı gibi bölümlerine geçiş yapabilirler. Ayrıca mezunların sınavsız olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 3. sınıfına sınavsız dikey geçiş yapma hakları vardır.

 

Soru: Staj Süresi Kaç Gündür? Nerelerde Staj Yapılır?

Cevap: Öğrencilerimiz mezun olmak için 40 iş günü staj yapmakla yükümlüdürler. Stajlar, radyo, televizyon, gazete gibi medya ve iletişim sektöründeki çeşitli kurumlarda ve yüksekokulumuzun staj komisyonlarınca uygun görülen özel ve kamu sektörüne ait işletmelerin halkla ilişkiler, kurumsal iletişim vb. departmanlarında yapılabilir.

Soru: Mezun olduğumda bir ünvanım olacak mı?

Cevap: Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler "Tekniker" ünvanına sahip olacaktır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.